13-14 грудня у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна відбувся міжнародний науково-педагогічний семінар «Голокост на теренах України: локальний (мікроісторичний), комеморативний та освітній виміри». Захід проводився за ініціативи кафедри історії України в межах співпраці з німецько-українським освітнім проєктом «80 Років трагедії у Бабиному Яру: електронний меморіал для України», який стартував навесні 2021 року і має на меті сприяти збереженню пам’яті про Голокост у колективній свідомості українського суспільства шляхом підготовки спеціальних видань, проведення пам’ятних заходів, створення тематичного онлайн ресурсу тощо.
Форум у Харкові став одним із кульмінаційних заходів «Хвилі Пам’яті», присвяченої 80-м роковинам початку Голокосту на теренах України», що розпочалася у липні 2021 р. у Чернівцях. Протягом року були проведені заходи у Кам’янці-Подільському, Вінниці, Житомирі та Києві. Семінар у Харкові так само присвячено 80-м роковинам масових розстрілів єврейського населення, що розпочалися в грудні 1941 р. у Дробицькому Яру.
У церемонії відкриття семінару 13 грудня в аудиторії 2-49 Головного корпусу ХНУ ім. В.Н. Каразіна, взяли участь ректор ХНУ імені В. Н. Каразіна проф. Т. Є. Кагановська, Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні пані Анка Фельдгузен, а також Голова представництва «Натив» у Харкові, другий секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні пан Марк Ґольдман.
У семінарі взяли участь відомі в Україні та за її межами дослідники Голокосту, фахівці з комеморації, музейники, представники формальної і неформальної освіти. Захід було спрямовано на висвітлення локальних особливостей геноциду євреїв на українських теренах у роки Другої світової війни, відверте і професійне обговорення проблем сучасної політики пам’яті в Україні, презентацію новітніх дидактичних напрацювань та концепцій музеєфікації локальних наративів.
Разом із Каразінським університетом співорганізаторами заходу та партнерами проєкту, ініційованого Єврейською громадою м. Дюссельдорф та фінансово підтриманого Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини, є також Український центр вивчення історії Голокосту (УЦВІГ), який в межах семінару представить власну тематичну виставку «(Не)дитячі історії», а також Центр дослідження історії та культури східноєвропейського єврейства і Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини.
Основною цільовою групою форуму стали вчителі Харківщини. Отримані під час семінару нові знання, навички і досвід, мають стати їм у нагоді в процесі формування відповідних знань у школярів та пояснення їм уроків Голокосту – найбільшого з відомих в історії злочинів проти людяності.
Програма семінару за посиланням.